תקנים ישראלים לבנייה ירוקה

 
תקן 5281 של מכון התקנים הישראלי מתייחס לתקנות בנייה ירוקה בישראל, והוא מגדיר תקנות בנוגע לתחומים שונים המתייחסים לענף הבנייה. התקן עצמו אינו חדש והתקבל לראשונה בשנת 2005, אך הוא עבר שינוי מהותי ביותר בשנת 2011, וזאת בהשתתפותם של גורמים רבים: מכון התקנים הישראלי, המשרד להגנת הסביבה, משרד הפנים, משרד הבינוי והשיכון וגם המועצה הישראלית לבנייה ירוקה.

התקן מתייחס לכל סוגי המבנים – מגורים, משרדים, מבנים לצורכי נופש ועוד. יש להדגיש כי מדובר בתקן וולונטרי שאינו מחייב, אך כדי לקבל אותו, יש לעמוד בכל התנאים שלו.
 
תקנים ישראלים
 
 

מטרת התקן

 
מטרתה של הבנייה הירוקה (או כפי שגם מכונה – בנייה בת קיימה) היא לצמצם ככל הניתן את ההשפעה המזיקה של המבנים על הסביבה. את עקרונות התקן ניתן ליישם באותה מידה הן על מבנים שנמצאים בתהליכי בנייה והן על מבנים קיימים. בנייה בהתאם לעקרונות התקן משתלמת הן למוכרים והן לקונים. בראש ובראשונה, המוכר נהנה מיתרון על פני המתחרים בזמן השיווק. המוכרים מצדם נהנים מהבטחת איכות גבוהה יותר וממערכות שונות המאפשרות להם לחסוך בעלויות בטווח הארוך.
 

מה כולל התקן?

 
התקן מתייחס למספר נושאים חשובים ביותר: אנרגיה (בדגש על חיסכון מרבי), קרקע, מים, חומרי בניין, בריאות ורווחה, טיפול בפסולת, תחבורה ואופן הניהול של עבודות הבנייה. מעבר לזאת, התקן עובר בחינה כל שנתיים, וזאת מתוך מטרה לעדכן אותו וליישם טכנולוגיות ופיתוחים חדשים שיכולים לתרום לצמצום נזקי הסביבה.
 

שומרים על הסביבה למען עתיד טוב יותר

 
למעשה, כולנו מרוויחים מבנייה בת קיימה, וזאת מכיוון שמבנים שנבנו בשיטה זו גורמים לפחות זיהום סביבתי, והמשמעות היא מים יותר נקיים, פחות זיהום של האוויר והקרקע וכמובן גם חיסכון באנרגיה, החשוב כל כך למען החוסן הלאומי שלנו. הדבר המעניין ביותר בהתייחס לבנייה ירוקה נעוץ בכך שאינה גורמת לשום צמצום או לאי נוחות, ולעיתים אף להיפך! אף אחד לא מבקש להפעיל פחות מכשירי חשמל, אך בשל תכנון חכם ומתחשב יותר, הצורך במכשירי חשמל זוללי אנרגיה הולך ופוחת. כך למשל, הפנייה של החלונות לכיוון של צדדים מוארים, מצמצמת את הצורך בהדלקת אור במהלך השעות שבהן יש שמש. מעבר לזאת, השמש מחממת היטב את הבית במהלך החורף, ולכן יש צורך להשקיע פחות אנרגיה בחימום הבית.

התקן הישראלי לבנייה ירוקה הינו אומנם וולונטרי, אך יותר ויותר קבלנים וצרכנים בוחרים בו – הן מסיבות כלכליות והן מתוך מטרה לשמור על הסביבה. התקן מתחדש ומותאם למגמות החדישות ביותר בתחום הבנייה. כדאי ומומלץ להתעדכן בתקנות הבנייה הירוקה בטרם רכישה של בית חדש.

חברת א.י. זוהר עץ אינסטלציה בע"מ מקדמת את הבנייה הירוקה בישראל.