ריצוף מבמבוק הוא הדבר החם הבא בתחום הריצוף. הבמבוק, בדומה, לעץ, יוצר פרקט העשוי חומר טבעי ונותן מראה חמים. זאת בניגוד לריצוף גרניט פורצלן. סגנון זה של ריצוף מדבר לרבים אשר מנסים לחזור אל הטבע ולהרגיש אותו גם בתוך הבית. לבמבוק ישנם יתרונות על פני עץ: הוא משאב המתחדש בקצב מהיר הרבה יותר מקצב התחדשותו של עץ .

לאחר שנקצר הוא יכול תוך שלוש עד חמש שנים להגיע לגובה הדומה לגובהו של עץ בוגר, כשלעץ יקחו כעשרים שנה להגיע לגובה זה. בנוסף, קל מאוד לנקות אותו, הוא עמיד למים יותר מאשר ריצוף עץ. הרצפה עשויה רצועות דחוסות ולכן היא בעלת מראה אחיד שיוצר תחושה של רוגע. היום מחוברות רצועות הבמבוק זו לזו באמצעות חום ולחץ ועל ידי דבק לא רעיל, מה שהופך את הריצוף לאקולוגי לחלוטין

תהליך הייצור של רצפת הבמבוק


תהליך הייצור של רצועות הבמבוק מורכב מעשרה שלבים, החל מקציר הבמבוק ועד הגימור:


•1. גדילת הבמבוק: יערות הבמבוק גדלים בסין ונמצאים כל הזמן תחת פיקוח. ישנה הקפדה רבה על תנאי הגדילה של קני הבמבוק, ומגדלים אותם רק במקומות בהם ישנם תנאי אקלים מתאימים לגדילה טובה.


•2. קציר הבמבוק: לאחר חמש שנים הבמבוק נקצר. הוא לא נקצר קודם על מנת להפיק מכל קנה את המקסימום האפשרי. כדי להפוך את חקלאות הבמבוק לאקולוגית ומיטיבה עם הסביבה, העלים והענפים המוסרים מן הקנים נמכרים ומועברים לתעשיות אחרות, למשל לייצור מטאטאים.


•3. חיתוך הקנים: כעת מתחיל תהליך העיבוד: לאחר רכישת קני הבמבוק על ידי המפעלים הם נקצצים ונחתכים לאורך המתאים, לרוב האורך הוא 1.94 מ'.


•4. פיצול לרצועות: הקנים שנחתכו ונראים כעת כמו צינורות חלולים מפוצלים לרצועות מלבניות דקות רבות. החיתוך נעשה באמצעות מכונה המפצלת חתיכה אחת של קנה במבוק למאות רצועות.


•5. הפרדת השכבות המיותרות: לאחר חיתוך זה רצועות הבמבוק כוללת עדיין חלקים שאינם נחוצים כמו הקליפה החיצונית הירוקה וגם השכבה הפנימית של הקנה. לריצוף זקוקים רק לשכבת האמצע בעלת הצבע החום בהיר- צהוב המוכר מריצוף ומרהיטי הבמבוק. מכונה אחרת .מפרידה את החלקים הפנימיים והחיצוניים ומותירה רק את החלק האמצעי של הרצועות.


•6. השריה או חימום: צבע רצועות הבמבוק המתקבל לאחר הפרדת השכבה הפנימית והחיצונית הוא עדיין אינו הצבע הסופי של הרצועות. בחלק מהרצועות הצבע אותו רוצים להשיג הוא צבע זהוב. הן מועברות אל מיכלי ענק המשמשים כאמבטית הלבנה. מן הבמבוק יוצאים במהלך ההשריה באמבטיה עמילן וחומרים נוספים וצבעו הופך זהוב. על מנת לקבל צבע חום כהה מעט יותר, מועברות חלק מן הרצועות לתנורי קרבוניזציה בהם הן עוברות חימום באמצעות אדים. החימום מכהה את צבען והופך אותו לצבע קרמל. לא רק צבע מתאים מתקבל בשני התהליכים הללו. גם החימום וגם ההשריה מרחיקים מזיקים כמו טרמיטים.


•7. דחיסה: כעת מכינים מן הרצועות הנפרדות לוח: תחילה מערבבים את הרצועות עם דבק לא רעיל. לאחר מכן הן מונחות בצמידות בתבנית פלדה ועוברות תהליך של דחיסה בלחץ גבוה במכונת דחיסה. הדחיסה אורכת מספר דקות אך תבנית הפלדה נשארת סגורה.


•8. המתנה: כעת יש לחכות מספר שבועות. לאחר מספר שבועות פותחים את התבנית. רק אז ישנה התקבעות מספיקה של הרצועות והן מחוברות זו לזו באופן חזק ואחיד כך שמתקבל לוח הדומה ללוח עץ.


•9. ייבוש בכבשן: את הלוח חותכים לקורות בעובי הנדרש. בשלב זה עדיין הן מכילות לחות בכמות גבוהה ולכן עוברות חימום בחום גבוה בכבשן.


•10. גימור וציפוי: בשלב האחרון עוברות הקורות גימור במתקנים מיוחדים. ישנן שתי שיטות לגימור: שיטת click או Tongue and Groove. השלב האחרון והסופי הוא ציפוי הקורות.

לאחר שעבר הבמבוק את כל השלבים הוא מוכן לאריזה ולשיווק לכל רחבי העולם, עד להתקנתו כריצוף בבתים.